No. 10 Terriers Travel to Face No. 11 Wisconsin on Saturday

No. 10 Terriers Travel to Face No. 11 Wisconsin on Saturday

No. 10 Men's Rowing at No. 11 Wisconsin
Date & Time Saturday, April 28 | 10:30 a.m. EST
Location Baraboo, Wisc.
Venue Devil's Lake
Listen to live radio call Dial (712) 432-4448
Twitter @BUGameDay | @TerrierMROW


BOSTON - The No. 10 Boston University men's rowing team will conclude their spring duel season this Saturday when they travel to Baraboo, Wisc. to face old rival Wisconsin for the Jablonic Cup on Saturday. Racing on Devil's Lake is set to begin with the varsity eight race for the Jablonic Cup at 10:30 a.m. EST and will conclude at 11 a.m. EST with the third varsity eight race.
 
Also on Saturday, the BU  4+ will stay at home to take on Northeastern at 8 a.m. on the Charles River.
 
The No. 10 ranked Terriers varsity eight will be seeking their sixth-straight Jablonic Cup win over the No. 11 Badgers, with BU's win streak dating back to 2013. Overall, Wisconsin has won 28 of the 36 races between the schools going back to 1948, with the Terriers victorious the last five times the teams have met.
 
The Jablonic Cup is named in honor of the longest serving coach in the history of the Wisconsin men's rowing program, Randy "Jabo" Jablonic, who was head coach of the Badgers from 1969 to 1997. He was also an oarsman at Wisconsin, graduating in 1960.
 
Last year, the Terriers 1V won a back-and-forth contest in which BU came from behind over the final 100 meters to pull out a dramatic victory. The BU 2V8 and 3V8 were also victories last year as BU swept Wisconsin on the Charles River.
 
After racing Saturday, BU will next head to Worcester, Mass. for the Eastern Sprints on May 13.
 
To follow Saturday's racing action live, a radio broadcast of the event can be heard by dialing (712) 432-4448 on your phone approximately 20 minutes before the first race.
 
 SATURDAY'S SCHEDULE
BU at Wisconsin
1V - 10:30AM EST (9:30 CST) Jablonic Cup Race
2V - 10:45 EST
3V - 11:00 EST

4+ vs Northeastern
8AM -  Charles River Basin
 
LINEUPS
1v
Isaac Mocarski
Max Ponsen
Nicolas Robertson
David Fox
Simon Klose
Jacob Raillon
Uros Marinkovic
Ole Bang- Andreasen
Sean Dooling
 
2V
Travis Kennedy
Paul Giroux
Hayden Folgert
TJ Ruijgh
Zachary Burkhart
Jared Naar
Grant Eberst
Jacob Barker
Justin Goucher
 
3V
Theodore Thun
William Boudreau
James Warren
Andrew Marsh
Kyle Blackburn
Nils Kocher
Riley Overfield
Andrew Dellechiaie
 
4+
Erik Arhold
Cameron Benavent
Max Sullivan
Jack Schofield
Grace Heavey
 

Print Friendly Version